"Nasza Klasa" - forum dla absolwentów, rodzin, kolegów i znajomych
Maj 03, 2024, 13:54:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione dla absolwentów szkół podstawowych, średnich i wyższych oraz dla ich rodzin, znajomych i gości.
Zapraszamy
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sokal, Zabuże, Tartaków i Komarów w woj. lwowskim  (Przeczytany 9686 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dziunek
Ekspert
*****

Reputacja +0/-1
Offline

Wiadomości: 123


Zobacz profil
« : Styczeń 30, 2008, 12:18:34 »

Film na DVD dla Ciebie
"Sentymentalna podróż do krainy ojców"

Na filmie dvd 70 minut poświęcone jest zwiedzaniu zabytków i rozmowom z mieszkańcami na tematy historyczne w miejscowościach : Sokal, Zabuże, Tartaków i Komarów.

Koszt płyty DVD = 30 zł wraz z kosztami wysyłki (przy przedpłacie na konto autora)  lub 40 zł - płatne listonoszowi przy odbiorze.

Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie:    +48 94 340 60 06
                           +48 600 809 254
   
Zapisane
Video-Lux
Ekspert
*****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 109


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Luty 08, 2008, 01:28:10 »



Filmy historyczno-krajoznawcze:


Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Studio Fotografii i Filmu "Video-Lux" w Koszalinie
http://videolux.republika.pl
e-mail: video-lux@wp.pl
tel.   94-340-60-06       
tel.kom.660-332-172

Zapisane
Ad
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 43


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 05, 2008, 09:19:20 »

Wilno, Lwów, powstania listopadowe i styczniowe, Orlęta Lwowskie,
- tylu prawdziwych polaków poległo w obronie tych ziem,
czy zostali zapomniani?
Zapisane
123beer2
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 20


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Grudzień 13, 2008, 10:13:18 »

w żaden sposób nie idzie dostać się na tę stronkę pomysł ok ale z serwerem trzeba coś zrobić. jak w końcu uda mi się zalogować to napewno się wypiszę na jakiś czas do momentu
polepszenia się warunków

Zapisane
adamo7
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 23


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 27, 2009, 13:05:24 »

Matka Boża Tartakowska Uzdrowicielka Chorych
=====================================,

Po II Wojnie Światowej, w Związku Radzieckim, władze komunistyczne niszczyły wszystko to, co było związane z Bogiem i Jego kultem, Próbowali dokonać rzeczy niemożliwej, mianowicie wymazać z ludzkich serc wiarę w Boga, ich tożsamość oraz historię.

 
Nie ominęło to również Tartakowa, miasteczka niedaleko Sokala, w którym oddawano cześć i szerzono kult Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych w Cudownym Obrazie. Sposoby walki z Bogiem, przerażały swoją okrutnością. Najpierw przesiedlono mieszkańców miasteczka i okolic. Na tym jednak nie poprzestano. Pod pretekstem braku pomieszczeń gospodarczych, dla nowoutworzonego kołchozu, zabrano się do przebudowy kościoła na spichlerz zbożowy, tym samym dewastując świątynię. Jednak wierni nie zostawili cudownego obrazu, wyjeżdżając zabrali to co najcenniejsze. W ten sposób obraz odnalazł się w Łukawcu, w miejscowości niedaleko od Lubaczowa gdzie otoczono go należną mu czcią. Jednak w sercach byłych mieszkańców Tartakowa, rozproszonych po całej Polsce i również tych którzy zostali w Tartakowie, nadal żyła nadzieja, wspierana modlitwą, że Obraz powróci na swoje prawowite miejsce.

 

 


Prawie po pięćdziesięciu latach, 15 maja 2004 roku, Matka Boża Tartakowska Uzdrowicielka Chorych w Swoim Cudownym Obrazie wróciła na dawne miejsce kultu, gdzie przez długie lata, wysłuchiwała modlitw i uzdrawiała chorych. Brama sanktuarium zamurowana, wydawałoby się na wieczność, znów została otworzona, witając powrót swojej Pani. W ten sposób Matka Boża, kolejny raz potwierdziła, że walka z Bogiem jest z góry skazana na niepowodzenie.

 







Minęło już prawie dwa miesiące od momentu kiedy cudowny obraz powrócił do Tartakowa. W każdą niedzielę, po Mszy Świętej, z radością zauważamy jak w sercach ludzi wraca pamięć kultu Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych. Z różnych miejscowości przyjeżdżają ludzie z prośbą o modlitwę w intencji uzdrowienia dla nich albo ich bliskich.

 


Grupa pielgrzymów z Włoch, która brała udział w uroczystości intronizacji obrazu, wracając do domu po audiencji u Ojca Świętego, miała poważny wypadek samochodowy. Ku wielkiemu zdziwieniu innych, wszyscy wyszli z niego cało, poza lekkimi obrażeniami. Jak sami później opowiadali, w chwili wypadku, rozmawiali o Matce Bożej Tartakowskiej, Której zawdzięczają swoje ocalenie.

 

Jerzy Piotrowski


Zapisane
adamo7
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 23


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Marzec 27, 2009, 13:12:15 »

Sokal - fotografie Władysława Pitaka - maj 2007

Autorzy: Tatiana i Władysław Pitakowie

Fotografie można publikować na innych stronach w internecie, wydawnictwach papierowych i elektronicznych tylko przy zachowaniu przepisów prawa autorskiego i prasowego 

























Informacja dla zainteresowanych turystyką  w rejonie sokalskim:
  Jest do nabycia aktualny film na dvd , zawierający komentarze turystyczne i opisy, m.in. zabytków Sokala i Tartakowa .

Kontakt z autorami:

sokal2@wp.pl
Zapisane
Ad
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 43


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Marzec 11, 2010, 09:49:46 »

Władysław P.
O ks. Stefanie Wrzołku dowiedziałem się od ks. Józefa Kornagi z Łukawca, którego poznałem w październiku ubiegłego roku, kiedy na kilka godzin zatrzymałem się w Łukawcu k/Lubaczowa- sanktuarium z cudownym obrazem Matki Boskiej z Tartakowa k/Sokala , Opiekunki Chorych i Cierpiących.

Pod koniec wojny ks. Wrzołek (proboszcz parafii w Tartakowie), w obawie przed profanacją obrazu przez bandy ukraińskie , powierzył obraz siostrom zakonnym, które w ukryciu przewiozły go do Dębicy i umieściły w kaplicy klasztornej.

W 1961 r. obraz przekazano parafii w Łukawcu, na prośbę osiadłych tam mieszkańców Tartakowa. W tym okresie ks. Wrzołek (jako proboszcz Mełgwi, a potem Tomaszowa Lub.) wspólnie z ks. Kornagą z Łukawca k/Lubaczowa i biskupem Baziakiem zaczął czynić starania o koronację tego obrazu. Ks. Kornaga otrzymał od bpa Baziaka kilka złotych monet austriackich do wykonania z nich 2 koron , z zadaniem doprowadzenia do koronacji obrazu. 30 lat później koronował go Jan Paweł II w dniu 3 VI 1991 r. w Lubaczowie.

Od 1990 r. obraz znajduje się w głównym ołtarzu nowego kościoła w Łukawcu.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Marian Zięba

Szanowny Panie Władysławie!
Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem Pana list,ponieważ dopiero teraz dowiedziałem się kilku niezmiernie fascynujących epizodów
z życia księdza Stefana Wrzołka. Ja właściwie pamiętam tyle, że był On proboszczem i dobrym gospodarzem ,myślę o tym że zajmował się rolnictwem.

Byłem wtedy chłopcem, miałem bardzo traumatyczne przeżycia ,i w sześćdziesiątym roku wyjechałem z Mełgwi.
W tamtych latach chłopaki na wsi nie mieli aparatów foto ,no i proboszcz nie był kolegą .

Nazwisko zapamiętałem, właśnie w związku z uprawą ziemi.
Mam jednak nadzieję że w Mełgwi,w Kancelarii parafialnej znalazłby Pan interesujące Go tematy.

Serdecznie pozdrawiam i życzę pomyślności!
Z poważaniem Marian Zięba
Zapisane
Ad
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 43


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Marzec 11, 2010, 09:50:19 »

Władysław P.

Znalazłem w dokumentach rodzinnych metrykę urodzenia i chrztu mojego ojca podpisaną przez ks. Wrzołka z czasów, gdy w czasie II wojny był on proboszczem parafii w Tartakowie. Ojciec był chrzony 30-lat wcześniej, ale metrykę wystawił ks. Wrzołek w 1943 r.

Dla mnie jest to zdarzenie bardzo ważne, gdyż w tym czasie (w obawie przez bandami UPA) wielu katolików przechodziło na greko-katolicyzm, a tu jest przykład dowodzący dużej odwagi, gdyż wyznanie w tym czasie stanowiło o narodowości. Dokument chrztu mojego ojca był wystawiony kilka dni po moim urodzeniu i być może był potrzebny do mojego chrztu w Sokalu.

Nie zdziwiła mnie Pana informacja, że pamięta Pan ks. Wrzołka w związku z uprawą ziemi. Czy może Pan coś więcej na ten temat napisać? Czy to dotyczy ziemi parafialnej, czy ks. Wrzołek oddawał parafianom ziemię w dzierżawę.

W sprawie znalezienia fotografii z ks. Wrzołkiem w okresie powojennym nie powinno być problemu, gdyż na ważniejszych uroczystościach parafialnych (chrzest, komunia, ślub, odpust) pojawiał się zwykle zawodowy fotograf i wierzę, że uda mi się za jakiś czas takie fotografie pozyskać.

Po co mi to wszystko?

To nie tylko ciekawość, ale również zamiar spopularyzowania tego kapłana, który dał wiele dowodów swojego patriotyzmu i odważnego życia dla dobra innych ludzi.

serdecznie Pana pozdrawiam.
Władysław

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Anna B

Witam,

W kościele pw. św.Tomasza i św. Stanisława w Piotrawinie pierwszym proboszczem po wojnie (1944-1958) był ks.prałat Stefan Wrzołek, który wcześniej był proboszczem w Tartakowie koło Sokala.

Słyszałą, że ks. Wrzołek jest związany z historią cudownego obrazu Matki Boskiej Tartakowskiej.

Na kilka dni przed wybuchem II wojny ks. Wrzołek wysłał do Rzymu dokumenty w sprawie koronacji cudownego obrazu. Potem wybuchła wojna i ks. Wrzołek do 1944 r. był w Tartakowie. Kiedy w 1943-44 r. bandy UPA zaczęły mordować Polaków w okolicach Tartakowa wielu Polaków uciekło do Sokala i dalej do Lwowa.

Podczas repatriacji Ks. Wrzołek powierzył cudowny obraz siostrom zakonnym, które w ukryciu przed sowietami przewiozły go do swojego klasztoru w Dębicy. Po wojnie ks. Wrzołek (będąc już w Piotrawinie) , przy wsparciu biskupa Baziaka i ks. Kornagi z Łukawca ponowił starania o koronację cudownego obrazu MB Tartakowskiej i w rezultacie doszło do tego w Lubaczowie podczas pielgrzymki Jana Pawła II.

Nie widziałam, że ten obraz jest teraz w Łukawcu

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Zbigniew

...zaskoczony jestem tym listem i jeśli będę mógł w jakiś sposób pomóc to będzie mi miło.Popytam znajomych i być może coś wynajdziemy dla kolegi.Obiecuję ,że będę trzymał rękę na pulsie.

zbigniew
Zapisane
Ad
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 43


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Marzec 11, 2010, 09:50:44 »

Władysław P.

Jestem dobrej myśli i wierzę, że uda się Panu co nieco dowiedzieć o tym księdzu, a może nawet zdobyć jakieś fotografie z jego podobizną. zapraszam Pana do strony www, gdzie jest trochę informacji na temat losów ks. Wrzołka i cudownego obrazu Matki Boskiej Tartakowskiej:

1. Kult Matki Bożej Tartakowskiej: http://www.sokal.fora.pl/ilkowicze-tartakow-komarow-i-okolice,4/kult-matki-bozej-tartakowskiej,20.html 

2. Kościół w Tartakowie w 2007: http://www.sokal.fora.pl/ilkowicze-tartakow-komarow-i-okolice,4/kosciol-w-tartakowie-w-2007-fotografie-t-i-w-pitakowie,106.html 

3. Ks. Stefan Wrzołek: http://www.sokal.fora.pl/sanktuarium-matki-boskiej-z-tartakowa-w-lukawcu,16/ks-stefan-wrzolek,373.html 

4. Ks.prałat Józef Kornaga-Kustosz sanktuarium w Łukawcu: http://www.sokal.fora.pl/sanktuarium-matki-boskiej-z-tartakowa-w-lukawcu,16/ks-pralat-jozef-kornaga-kustosz-sanktuarium-w-lukawcu,371.html


@@@@@@@@@@@@

Zbigniew

Otrzymałem garść linków z którymi się zapoznam i strony też odwiedzę.Pomyślałem,że gdyby się Pan zwrócił  bezpośredni do kilku osób ,które za chwile podam będzie łatwiej.


Barbara Zapał (Bownik) jej rodzice byli kierownikami Szkoły podstawowej w Kamieniu i wiem ,że posiada dużą ilość starych zdjęć.
Anna Skobel i jej mama .która teraz pisze jakieś pamiętniki.Ona więc jako starsza osoba bedzie miała jakieś ciekawe wspomnienia i być       może zdjęcia.
Polecam też Barbarę Niźnik (Osuch)obrotna kobietka to też penie posłuży pomocą.



Jeśli przyjdą mi do głowy inne pomysły to poinformuję  Pana.

Polecam odwiedzić profil OPOLE LUBELSKI I OKOLICE prowadzony przez Anię Skobel.
Miłego wieczoru
                    Zbigniew Michalkiewicz
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.136 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

compaanions watahaslonecznychcieni forumszkoly arminair bezludna-wyspa