"Nasza Klasa" - forum dla absolwentów, rodzin, kolegów i znajomych
Maj 04, 2024, 12:18:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione dla absolwentów szkół podstawowych, średnich i wyższych oraz dla ich rodzin, znajomych i gości.
Zapraszamy
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: siwiejemy i starzejemy się - nasze emerytury  (Przeczytany 9108 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
bodek
Aktywny użytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 10


Zobacz profil
« : Lipiec 25, 2010, 12:24:03 »

Wśród 27 państw "nowej" Unii Polska jawi się niemal jako wyspa, której nie dotknęło jeszcze zjawisko przyśpieszonego starzenia się społeczeństwa. W większości regionów kraju udział ludności w wieku 65 i więcej lat w ogólnej populacji był w 2007 roku nieco mniejszy niż 14%; wskaźnik wyższy - sięgający niecałych 16% - dotyczył województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
Zapisane
bodek
Aktywny użytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Lipiec 25, 2010, 12:24:28 »

Daleko nam do regionów w centralnej części Francji, hiszpańskiej Kastylii i Aragonii, większej części Portugalii czy Grecji, gdzie udział starszych ludzi, głównie na terenach wiejskich, już przekracza 23%. Najwięcej osób starszych mieszka teraz w Ligurii (Włochy) – do 27% oraz w rejonie niemieckiego Chemnitz – ok. 24%.
Zapisane
bodek
Aktywny użytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Lipiec 25, 2010, 12:24:44 »

Coraz więcej emerytów
Ale słaba to pociecha, bo ta statystyka, jak prognozują demografowie, niebawem zacznie się niepokojąco zmieniać i u nas. W Polsce, w 2007 roku, udział w ogólnej populacji osób, które skończyły 65 lat i więcej, wynosił 13,4%. Stale rośnie, bo dla porównania np. w 1997 roku sięgał 11,5%.
Prognozy przewidują, że i w naszym kraju będzie się poszerzał krąg osób pobierających emeryturę, a proporcjonalnie malała liczba osób pracujących. Współczynnik obciążenia ludności w wieku produkcyjnym ludnością w wieku poprodukcyjnym wzrośnie z ok. 19% w 2010 roku do ok. 27% w 2020 roku i do niemal 56% w 2050 roku, kiedy to będzie już wyższy od unijnej średniej prognozowanej na 50% dla państw UE 27. Oznacza to, że w połowie tego stulecia na 10 pracujących Polaków będzie przypadać ponad pięciu obywateli naszego kraju pobierających emerytury.
Z danych statystycznych wynika, że trend ku starzeniu się Europy jest nie do powstrzymania. To skutek coraz mniejszej liczby urodzeń – z jednej strony, z drugiej – rosnącej długości życia.
Współczynnik dzietności (liczba dzieci posiadanych przez jedną kobietę) wyliczony dla 27 państw należących obecnie do UE spadł z poziomu 2,5 we wczesnych latach 60. do poziomu 1,5 w 1993 roku i pozostaje podobny do dziś. Jak zaznaczają demografowie, w krajach rozwiniętych, by proporcje wiekowe w populacji pozostały stabilne, na jedną kobietę powinno przypadać – statystycznie licząc – przynajmniej 2,1 dziecka. W 2008 r. współczynnik dzietności wynosił w Polsce 1,39.
Jak podaje wydawnictwo „Długoterminowa opieka zdrowotna w Unii Europejskiej” (opracowane przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, 2008 r.), oszacowano, że – w porównaniu z rokiem 2004 – do 2050 r. całkowita liczba osób w wieku późnej starości, czyli powyżej 80. roku życia, wzrośnie o 174%.
Właśnie w tej grupie osób starszych, obarczonej wieloma dolegliwościami zdrowotnymi i potencjalną niepełnosprawnością, wzrost będzie najszybszy. Z prognoz demograficznych wynika, że w okresie 2005-50, czyli w ciągu 45 lat, odsetek osób w wieku ponad 80 lat w Polsce sięgnie 4,9. Będzie co prawda niższy niż w Niemczech (7,27) czy Szwecji (6,88), ale to u nas dynamika przyrastania udziału najstarszych osób w populacji będzie największa.
Zapisane
agusia
Aktywny użytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Lipiec 25, 2010, 12:25:47 »

Wszędzie dobrze, ale...
Kraje „starej” Unii już stanęły przed trudnym i w pełni realnym wyzwaniem zapewnienia właściwej opieki szpitalnej oraz długoterminowej starszej generacji Europejczyków. Trendem zasadniczym jest zapewnienie starszym ludziom opieki w domu i zachęcenie do niej członków rodziny. Stąd różne formy pomocy dla takich rodzin funkcjonujące już w wielu krajach.
Oprócz pomocy finansowej mogą to być np. ulgi podatkowe i zwolnienie z podatków – takie rozwiązanie przyjęto w Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Francji, oraz urlopy opiekuńcze w celu opieki nad krewnymi – wprowadzono je w Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Holandii.
Ciekawe działania wspierające krewnych, w tym edukacyjne, podejmują instytucje lokalne. Na przykład w Wiedniu, Dolnej Austrii i w prowincji Burgenland funkcjonuje system wsparcia przewidujący dwutygodniowy urlop dla członków rodziny opiekujących się chorą osobą oraz program socjalny, w ramach którego dokonują oni wymiany doświadczeń pod okiem wykwalifikowanego moderatora. W tym czasie opieka, jakiej wymaga pacjent, jest świadczona odpłatnie przez osoby zajmujące się nią zawodowo.

Zapisane
AGATA GIBAS
Użytkownik
**

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 4


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Lipiec 25, 2010, 12:26:51 »

Sędziwi rodzice
W Niemczech, jeśli pacjenci korzystają z długoterminowej opieki zdrowotnej w domu, świadczący ją członkowie rodzin są uprawnieni do otrzymywania różnego rodzaju pomocy. Obejmuje ona m.in. dofinansowanie składek emerytalnych, ubezpieczenie od wypadków oraz kursy szkoleniowe.
Według ekspertów, źródłem problemów z udzielaniem dobrze zorganizowanej opieki mogą być odrębne budżety, z których finansuje się różne usługi, różna organizacja świadczenia usług oraz mnogość instytucji ochrony zdrowia i opieki socjalnej, a zatem i kłopoty z koordynacją finansowania ochrony zdrowia i służb socjalnych. Tego rodzaju problem występuje w wielu państwach.
Zapisane
AGATA GIBAS
Użytkownik
**

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 4


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Lipiec 25, 2010, 12:28:15 »

W kraju, jak zauważyli jeszcze w 2004 roku w „National Background Report for Poland” polscy uczestnicy europejskiego projektu badawczego EUROFAMCARE (Services for Supporting Family Carers of Eldery People in Europe: Characteristics, Coverage and Usage), nie istnieje jasno określony system wspierania opieki rodzinnej nad ludźmi starszymi.
W rozmowie z nami prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wiceprzewodnicząca zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, przypomina, iż z góry jednak wiadomo, że na pomoc opiekunów rodzinnych będzie mogło liczyć coraz mniej osób starszych. Współczynnik potencjału pielęgnacyjnego, liczony jako stosunek liczby kobiet w wieku 45-64 lat (typowy wiek córek osób sędziwych) do liczby osób w wieku ponad 80 lat, wykaże tendencje spadkowe w latach 2000-50 w całej Europie. W Polsce obniży się z 5,1 do 1,7, we Włoszech – z 2,5 do 0,9, a w Szwecji – z 2,5 do 1,0. Stąd konieczność poprawy dostępności długoterminowej opieki pielęgniarskiej i stacjonarnej oraz umiejętnie realizowanej pomocy socjalnej.
Zapisane
aga nowak
Aktywny użytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Lipiec 25, 2010, 12:29:16 »

Nie tylko łóżka
W opinii wielu ekspertów rozdział resortów zdrowia i pomocy społecznej spowodował istotne pogorszenie współpracy zespołu opieki środowiskowej (lekarz, pielęgniarka, pracownik socjalny) nad osobami starszymi.
Jak zauważają dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii na Śląsku, i prof. Barbara Bień, działania pomocy społecznej koncentrują się na przydzielaniu zasiłków socjalnych i pielęgnacyjnych, a pomoc usługowa oraz instytucjonalna w domach pomocy społecznej stała się dla wielu osób niedostępna z powodów finansowych. A z kolei brak oparcia w systemie opieki społecznej powoduje wzrost oczekiwań wobec przeciążonego systemu opieki zdrowotnej, co doprowadza do przedłużania hospitalizacji z powodów socjalnych, ubiegania się o długoterminową opiekę pielęgniarską lub o pobyt w zakładzie opiekuńczym przy braku wskazań medycznych.
W kraju pilnie trzeba zwiększyć liczbę szpitalnych łóżek geriatrycznych i liczbę specjalistów w dziedzinie geriatrii – z tym zgadzają się wszyscy bez wyjątku gerontolodzy. Jak jednak zaznacza prof. Barbara Bień, częstą przyczyną hospitalizacji na oddziałach geriatrycznych jest deficyt społeczny, materialny i zaniedbanie.
– My leczymy pacjenta, gdy dochodzi do zaostrzeń. Prowadzimy terapię całościową, robimy wszystko, by wstał z łóżka. Ale potem pacjent musi zostać objęty kolejnymi etapami opieki poza oddziałem i nie może odczuwać, że został „wyrzucony” ze szpitala, ale że przeszedł w inne opiekuńcze ręce – tłumaczy profesor Bień.
Zapisane
aga nowak
Aktywny użytkownik
***

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 15


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Lipiec 25, 2010, 12:30:03 »

Łatwo nie będzie
– Tu chodzi o stały kontakt z lekarzem kierującym czy o tak świetne wsparcie, jakim jest długoterminowa opieka w domu pielęgniarek podłączających kroplówki, leczących odleżyny. Także o pomoc socjalną, która zapobiegnie zaniedbaniu pacjenta – wylicza pani profesor. – Niestety, deficyt pomocy społecznej jest tak ogromny, że w naszym systemie prawie nie widać pracownika socjalnego.
Przed Polską stoją ogromne wyzwania dotyczące opieki nad ludźmi w jesieni życia. Czy im sprostamy, zależy od zamożności kraju, reorganizacji systemu ochrony zdrowia, pomocy społecznej i wprowadzenia wielu działań, które zapewne nie okażą się społecznie popularne.
Wszak wydatki związane z opieką społeczną w państwach członkowskich Unii rosną znacznie szybciej niż ich krajowy produkt brutto. Stąd powszechne w Europie propozycje rządów dotyczące przedłużenia wieku emerytalnego, u nas – propozycje zwiększenia składki zdrowotnej i wprowadzenia ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Nadchodzi czas pokoleniowej solidarności...

Piotr Wróbel
http://biznes.onet.pl/nasz-siwiejacy-kontynent,18540,3328472,2,prasa-detal 
Zapisane
1111
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 44


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Lipiec 25, 2010, 12:34:42 »

odPOwiedcie  wyborcy   
CO  ZROBIŁ Tusk i RZĄD  BY  URUCHOMIĆ  MIEJSCA  PRACY  --nie licząc  MARKETÓW  Co?
Zapisane
1148
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 35


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Lipiec 25, 2010, 12:38:26 »

Powinno się dawać możliwość emerytom wycofania składek które płacili na ZUS , na pewno wielu by się zdecydowało po co do nich dopłacać nie rozumie tego.Mojej sąsiadce zmarł mąż górnik miała 46 lat i o jego emeryturze może zapomnieć Zus zyskał wszystkie jego składki przez dwadzieścia parę lat , przecież to jawne złodziejstwo w katolickim kraju.
Zapisane
adamex
Zaawansowany użytkownik
****

Reputacja +0/-0
Offline

Wiadomości: 37


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Październik 30, 2012, 06:58:38 »

Niemcy szturmują polskie domy starców

Wysokie koszty opieki w niemieckich domach spokojnej starości skłaniają tamtejszych seniorów do przeprowadzki za granicę.
Niemcy chętnie wybierają polskie ośrodki – informuje "Gazeta Polska Codziennie".
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
Strona wygenerowana w 0.228 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

klubbeardedcollie luksburg vickyland bp-ppogang gods