"Nasza Klasa" - forum dla absolwentów, rodzin, kolegów i znajomych

Publikacje => Newsy, artykuły, wywiady => Wątek zaczęty przez: admin Październik 12, 2021, 17:25:16



Tytuł: Pieniądze za praworządność.
Wiadomość wysłana przez: admin Październik 12, 2021, 17:25:16

.
Pieniądze za praworządność. W TSUE ruszyła "bezprecedensowa" rozprawa. Chodzi o skargę Polski i Węgier
 
dbd, IAR




(https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AAPnC9D.img?h=584&w=874&m=6&q=60&o=f&l=f)



© Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta Viktor Orban i Mateusz Morawiecki


W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa dotycząca skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o uzależnienie wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Rozprawa jest zaplanowana na dwa dni.
Przeczytaj więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.
- Polska domaga się stwierdzenia nieważności mechanizmu warunkowości - powiedział w unijnym Trybunale Sprawiedliwości pełnomocnik rządu RP Bogusław Majczyna.

Polski pełnomocnik podkreślił, że Polska wnosi o stwierdzenie nieważności rozporządzenia z powodu licznych wad prawnych. - Ze względu na naruszenie zasad prawa unijnego, ze względu na brak podstawy prawnej, ze względu na obejście i naruszenie procedury z artykułu 7., ze względu na naruszenie zasady proporcjonalności, ze względu na naruszenie artykułu 269. traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Tych zarzutów mamy naprawdę bardzo dużo - wyliczał Majczyna. Podkreślił, że przepisy są zbyt ogólne, niejasne, dają szerokie możliwości do interpretacji.

- Definicja praworządności zawarta w tym rozporządzeniu jest bardzo ocenna, uznaniowa i tak naprawdę pozostawia bardzo duże pole marginesu dla instytucji unijnych, żeby w sposób dowolny tych ocen dokonywać. Nie dość, że w sposób dowolny, ale też w sposób niemający przełożenia na prawidłowość wydatkowania środków finansowych z budżetu unijnego. A to powinno być celem tego rodzaju mechanizmu - powiedział pełnomocnik polskiego rządu.

Rozprawa dot. mechanizmu warunkowości w TSUE. Pełen skład, tryb przyspieszony

Oprócz Polski także Węgry zaskarżyły mechanizm warunkowości. W poniedziałek podczas rozprawy, po stronie unijnych instytucji stanęło 10 krajów - Luksemburg, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Francja, Irlandia, oraz Dania, Szwecja i Finlandia.
Polska i Węgry zaskarżyły mechanizm w marcu. Rząd w Warszawie argumentował, że takie rozwiązanie nie ma podstawy prawnej w traktatach i ingeruje w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinno rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.

- Chcemy, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię. Uważamy, że takiej podstawy prawnej nie ma - argumentował decyzję o skardze Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.

Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, skarga Polski i Węgier na uzależnienie wypłaty funduszy od kwestii praworządności jest rozpatrywana przez pełny skład unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Chodzi o bezprecedensowy charakter sprawy i rangę przyszłego orzeczenia. Pełny skład oznacza, że do wszystkich etapów - procedury pisemnej, rozprawy i orzeczenia włączonych jest 27 sędziów, po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego. Ponadto skarga Polski i Węgier jest rozpatrywana w trybie przyspieszonym. Tak zdecydował prezes unijnego Trybunału przychylając się do wniosku Parlamentu Europejskiego.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/pieni%C4%85dze-za-praworz%C4%85dno%C5%9B%C4%87-w-tsue-ruszy%C5%82a-bezprecedensowa-rozprawa-chodzi-o-skarg%C4%99-polski-i-w%C4%99gier/ar-AAPnA6L?ocid=msedgdhp&pc=U531

.


Tytuł: Odp: Pieniądze za praworządność.
Wiadomość wysłana przez: admin Październik 12, 2021, 17:25:52
http://www.naszaklasa.darmowefora.pl/index.php?topic=238.0


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

extremalteamclan wilkizrivendell speedwaylm rootsunderground freeforall